Molybdenum Rod Manufacturer, Molybdenum Round Bar Supplier, Molybdenum Rod Trader, Molybdenum Rod Exporter, Molybdenum Rod Suppliers in Kolkata
Molybdenum Products is a leading Molybdenum Rod Manufacturer In Kolkata, known for offering materials to aerospace, automotive & energy industries. Kolkata-based companies alone, being as a Molybdenum Rod Manufacturer the two products are Molybdenum rods and bars with international quality standard. These Molybdenum Rod are used in the market due to their optimum Toughness & Stability, We have supplied and exported our Molybdenum Bar all across the Globe and many countries have identified Kolkata as an outstanding place for manufacturing.
The Kolkata based manufacturers make sure that these Molybdenum Round Bars are in accordance with the international industrial standards and are best suitable for all the applications. By such technologies employed by them and the insistence on quality, they still uphold the reputation of Kolkata as the Manufacturer of industrial materials globally.
Molybdenum Round Bar Stockist, Molybdenum Rods Distributor, Molybdenum Mo-1 Rod Trader, Molybdenum Rod Supplier, Molybdenum Rod Manufacturer in Kolkata
Molybdenum Products is one of the trustworthy Molybdenum Rod Supplier in Kolkata. Molybdenum Round Bars products had been manufactured to serve the necessity within the diversified industries. Kolkata based Molybdenum Rod Manufacturers ensure that its supplies are of the highest quality that viable projects in the state, and in the larger market benefit from. We are also well known as Molybdenum Sheet Manufacturers India.
Molybdenum Rod Distributor - Specification Table
| Product | Molybdenum Rod |
| Standard | ASTM B387, Type 361/364 |
| Process | Drawing, swaging |
| Purity | Mo≥99.95% |
| Size | 0.16”~6.0” diameter x L |
| Surface | Grinding, Finish turning, Black Oxide, Chemically clneaned |
Molybdenum Rod Manufacturer – Types
Molybdenum Rod Supplier – Size Chart
| Diameter[mm] | Length[mm] | Weight[kg] |
| 2.000 | 500 – 3.000 | 0.032 |
| 3.00 | 500 – 3.000 | 0.072 |
| 3.175 | 500 – 3.000 | 0.081 |
| 4.000 | 500 – 3.000 | 0.128 |
| 4.750 | 500 – 3.000 | 0.181 |
| 5.000 | 500 – 3.000 | 0.200 |
| 6.000 | 500 – 3.000 | 0.288 |
| 6.350 | 500 – 3.000 | 0.323 |
| 7.000 | 500 – 3.000 | 0.392 |
| 7.925 | 500 – 3.000 | 0.503 |
| 8.000 | 500 – 3.000 | 0.512 |
| 9.000 | 500 – 3.000 | 0.649 |
| 9.525 | 500 – 3.000 | 0.726 |
| 9.525 | 500 – 3.000 | 0.726 |
| 10.000 | 500 – 3.000 | 0.801 |
| 12.000 | 500 – 2.000 | 1.153 |
| 12.000 | 500 – 2.500 | 1.153 |
| 12.700 | 500 – 2.000 | 1.291 |
| 12.700 | 500 – 2.000 | 1.291 |
| 13.000 | 500 – 2.000 | 1.353 |
Properties of Molybdenum Rod Stockist
| Molecular Weight | 95.94 |
| Appearance | Silvery |
| Melting Point | 2623 °C |
| Boiling Point | 4639 °C |
| Density | 10280 kg/m3 |
| Solubility in H2O | N/A |
| Electrical Resistivity | 5.2 microhm-cm @ 0 °C |
| Electronegativity | 1.9 Paulings |
| Heat of Fusion | 6.6 Cal/gm mole |
| Heat of Vaporization | 128 K-Cal/gm atom at 4612 °C |
| Poisson’s Ratio | 0.31 |
| Specific Heat | 0.0599 Cal/g/K @ 25 °C |
| Tensile Strength | N/A |
| Thermal Conductivity | 1.38 W/cm/K @ 298.2 K |
| Thermal Expansion | (25 °C) 4.8 µm·m-1·K-1 |
| Vickers Hardness | 1530 MPa |
| Young’s Modulus | 329 GPa |
Chemical Composition Of Molybdenum Rod Exporter
Grade |
The impurity content is not more than % | |||||||
| Fe | Ni | Al | Si | Mg | C | N | O | |
| Mo-1 | 0.01 | 0.005 | 0.002 | 0.01 | 0.005 | 0.01 | 0.003 | 0.008 |
| Mo-2 | 0.01 | 0.005 | 0.005 | 0.01 | 0.005 | 0.01 | 0.003 | 0.02 |
Molybdenum Bar Distributor - Standard Table
| Diameter (inch) | Length (inch) | Diameter Tolerance (inch) | Length Tolerance (inch) |
| 0.08 – 0.40 | <315 | ±0.005 | +0.08, -0 |
| 0.40 – 0.80 | <118 | ±0.010 | +0.08, -0 |
| 0.80 – 4.00 | <78 | ±0.015 | +0.08″, -0 |
| >4.00 | <40 | ±0.025 | +0.08, -0 |
Mechanical Characteristics of Molybdenum Rod Supplier
| Tensile Strength | KSI (MPa)-RT | 150 (1034) |
| KSI (MPa)-500°C | 75 (517) | |
| KSI (MPa)-1000°C | 25 (172) | |
| Elongation | % in 1.0″. | 12 |
| Typical Hardness | HV10 | >220 |
| Modules of Elasticity | GPa | 320 |
Molybdenum Bar Stockist - Composition Standard
| Molybdenum Chemistry |
| Minimum % 99.97 |
Standard of Molybdenum Rod Exporter
| MO007900 | Diameter:6.0mm, Purity:99.9%, Condition:Centreless ground |
| MO007901 | Diameter:3.0mm, Purity:99.9%, Condition:Centreless ground |
| MO007902 | Diameter:1.5mm, Purity:99.9%, Condition:Centreless ground |
| MO007903 | Diameter:2.0mm, Purity:99.9%, Condition:Centreless ground |
| MO007904 | Diameter:4.0mm, Purity:99.9%, Condition:Centreless ground |
| MO007905 | Diameter:5.0mm, Purity:99.9%, Condition:Centreless ground |
| MO007906 | Diameter:5.0mm, Purity:99.98% |
| MO007907 | Diameter:3.5mm, Purity:99.9%, Condition:Centreless ground |
| MO007908 | Diameter:1.25mm, Purity:99.9%, Condition:Centreless ground |
| MO007910 | Diameter:8.0mm, Purity:99.9%, Condition:Centreless ground |
| MO007920 | Diameter:10.0mm, Purity:99.9%, Condition:Centreless ground |
| MO007922 | Diameter:12mm, Purity:99.9%, Condition:Centreless ground |
| MO007926 | Diameter:15.0mm, Purity:99.9%, Condition:Centreless ground |
| MO007931 | Diameter:20.0mm, Purity:99.9%, Condition:Centreless ground |
| MO007945 | Diameter:25mm, Purity:99.9%, Condition:Centreless ground |
| MO007950 | Diameter:30mm, Purity:99.9%, Condition:Centreless ground |
| MO007960 | Diameter:50mm, Purity:99.9%, Condition:Centreless ground |
| MO007975 | Diameter:75mm, Purity:99.9%, Condition:Centreless ground |
| MO007995 | Diameter:100mm, Purity:99.9%, Condition:Centreless ground |
Molybdenum Bars Manufacturer - Thermal Properties
| Properties | Metric | Imperial |
| Thermal expansion coefficient (@20°C/68°F) | 5.35 µm/m°C | 2.97 µin/in°F |
| Thermal conductivity | 138 W/mK | 958 BTU in/hr.ft².°F |
Molybdenum Round Bars Dealer - Standard Length Tolerances (Inches)
| Diameter | .5″ to 12″ | 12″ to 24″ | > 24″ |
| .020 to .100 | ± .010 | ± .015 | ± .0625 |
| .100 – .500 | ± .015 | ± .015 | ± .0625 |
| .500 to 1.000 | ± .015 | ± .030 | ± .0625 |
| 1.000 to 1.500 | ± .030 | ± .0625 | ± .0625 |
Molybdenum Rod Trader - Standard Diameter Tolerances (Inches)
| Diameter | Black/Clean | Ground |
| .020 to .025 | ± .001 | ± .001 |
| .025 to .070 | ± .0015 | ± .001 |
| .070 to .200 | ± .002 | ± .001 |
| .200 to .250 | ± .007 | ± .001 |
| .250 to .437 | ± .007 | ± .0015 |
| .437 to .750 | ± .010 | ± .003 |
| .750 to 1.000 | ± .015 | ± .005 |
| 1.000 to 1.250 | ± .015 | ± .005 |
| 1.250 to 1.750 | ± .025 | ± .005 |
Application of Molybdenum Rod Manufacturer
- Construction
- Automotive
- Aerospace
- Oil and Gas
- Chemical Processing
- Food and Beverage Industry
- Medical and Pharmaceutical
- Energy Sector
Packing of Molybdenum Rod and Bar
Each order is further processed based on the customer’ s specifications, including packing for exports like wooden case, pallet or as per the customer’s need.
- Wooden Boxes
- Jute Bags
- Shrink Wrap
- Carton Boxes
Most Popular Types Of Pure Molybdenum Bar
| Molybdenum Welding Rod Supplier in Kolkata | Molybdenum Square Bar Manufacturer in Kolkata |
| Molybdenum Round Bar Dealer in Kolkata | Molybdenum Round Bars Trader in Kolkata |
| Molybdenum Flat Bar Stockist in Kolkata | Molybdenum Rods Exporter in Kolkata |
| Molybdenum Threaded Rod Manufacturer in Kolkata | Pure Molybdenum Bar Distributor in Kolkata |
| Molybdenum Square Bar Supplier in Kolkata | Molybdenum Rod Trader in Kolkata |
| Molybdenum Type 365 Bright Bar Manufacturer in Kolkata | Molybdenum Round Bar Stockist in Kolkata |
| Molybdenum Rod Trader in Kolkata | Molybdenum Rods Dealer in Kolkata |
| Molybdenum Square Bar Exporter in Kolkata | Molybdenum Rods Manufacturer in Kolkata |
| Molybdenum Rods Distributor in Kolkata | Molybdenum Round Bars Supplier in Kolkata |
| Molybdenum Rods Dealer in Kolkata | Molybdenum Threaded Rods Trader in Kolkata |
| Molybdenum Round Bar Manufacturer in Kolkata | Molybdenum Bars Supplier in Kolkata |
| Molybdenum Rods Trader in Kolkata | Molybdenum Square Bar Distributor in Kolkata |
Molybdenum Rod Manufacturer and Supplier in Indian Cities
At Molybdenum Products, we are approved Pure Molybdenum Rods Manufacturer and Supplier in Mumbai, Chennai, Indore, and other cities in India. Our clients are increasing daily, so we supply large quantities of ASTM A387 Alloy Steel Rod to new cities monthly to address industrial demands. These strength make us the leading SA387 Molybdenum Round Bars dealers in Kolkata. Check Uses of Molybdenum Rod.
