ASTM B387 TYPE 364 EDM Wire Supplier, Molybdenum Thermal Spray Dealers, Molybdenum EDM Wire Distributor, Molybdenum EDM Wire Trader, ASME SB387 Molybdenum Wire Manufacturer in Raipur
Molybdenum Products is one of the leading Molybdenum EDM Wire manufacturer in Raipur. We are supplying our Molybdenum EDM wires in different sizes of diameters and lengths, with a custom size available to meet any industrial demands. These Molybdenum Mo1 EDM Wire are manufactured using high-purity molybdenum and result in high chemical stability, high tensile strength, and thermal resistance, and thus make them perfect for precision cutting in EDM machines.
Pure Molybdenum EDM Wires Dealer, ASME SB387 TYPE 364 Molybdenum Wires Stockist, Molybdenum EDM Wire Exporter, Molybdenum R03630 EDM Wire Suppliers in Raipur
Molybdenum Products is an emerging Molybdenum EDM Wire Manufacturer and Supplier in Raipur. Molybdenum EDM Wire is a High-performance material. This material is composed of more than 99 percent pure molybdenum and so provides outstanding strength and stability, besides heat resistance. This Molybdenum EDM Wire is widely produced in Molybdenum Type 360 is best suited to precision electrical discharge machining (EDM). It is oxidation-resistant as high as 400 degree C, offering a clean cut and low wear when conducting high-speed activities. These Thermal Spray Wire used mostly in the production of precision machining, tool and die manufacturing, automotive, and electronic industries. We are also a well-known Thermal Spray Wire Manufacturer in India.
Molybdenum EDM Wire Supplier - Specification Table
| Specification | Details |
| Material Composition | Aluminum-Copper |
| Available Thickness | 1 mm - 20 mm |
| Width Range | 100 mm - 2000 mm |
| Length Range | Up to 3000 mm |
| Bonding Type | Metallurgical bonding |
| Applications | Electrical transition joints, power distribution, HVAC systems |
| Corrosion Resistance | High resistance to galvanic corrosion |
| Thermal Conductivity | High thermal conductivity due to copper-aluminum combination |
| Operating Temperature Range | -40°C to +150°C |
Types of Molybdenum EDM Wire Trader in Raipur
Chemical Composition Of Molybdenum EDM Wire Distributor
| Element | Ni | Mg | Fe | Pb | Al | Bi | Si | Ca | P | Cu |
| Concentration(%) | 0.0006 | 0.0006 | 0.001 | 0.0006 | 0.003 | 0.0006 | 0.003 | 0.0006 | 0.001 | 0.0006 |
| Element | C | O | Sb | |||||||
| Concentration(%) | 0.001 | 0.005 | 0.0006 | |||||||
| Purity(Metallic Base) Mo≥99.95% | ||||||||||
Mechanical Characteristics of Molybdenum EDM Wire Dealer
| Properties | Metric | Imperial |
| Tensile strength (annealed) | 324 MPa | 47000 psi |
| Shear strength (torsional strain rate 0.25/s) | 500 MPa | 72500 psi |
| Compressive yield strength (0.01% yield) | 400 MPa | 58000 psi |
| Modulus of elasticity | 330 GPa | 47900 ksi |
| Modulus of elasticity at elevated temperature (@2000°C/3630°F) | 160 GPa | 23200 ksi |
| Thermal Coefficient of Expansion: |
5 x 10-6 cm/cm @ 25 o C |
|
| Electrical Conductivity: |
34% I.A.C.S. |
|
| Thermal Conductivity: |
1.38 W/cm/K @ 298.2 K |
|
| Electrical Resistivity: |
5.2 microhm-cm @ 0 o C |
|
Application of Molybdenum EDM Wire Trader
- Construction
- Automotive
- Aerospace
- Oil and Gas
- Chemical Processing
- Food and Beverage Industry
- Medical and Pharmaceutical
- Energy Sector
Packing of Molybdenum EDM Wire
Each order is further processed based on the customer’ s specifications, including packing for exports like wooden case, pallet or as per the customer’s need.
- Wooden Boxes
- Jute Bags
- Shrink Wrap
- Carton Boxes
Most Popular Types Of Molybdenum EDM Wire Exporter in Raipur
| Molybdenum Alloy EDM Wire Trader in Raipur | ASTM B387 Molybdenum Alloy Black Wire Stockist |
| Molybdenum Cleaned Wires Distributor in Raipur | Molybdenum Spray Wires Trader Raipur |
| Jdc Molybdenum Wire Manufacturer | Black Molybdenum Moly Wire Exporter in Raipur |
| Molybdenum Rhenium Wire Supplier | Jdc Guangming Original Molybdenum Wire 0.18mm Distributor |
| Molybdenum Spray Wire in Exporter Raipur | Guangming Molybdenum Wire 0.1 Dealer in Raipur |
| Guangming Edm Moly Wire Stockist | Mo Alloy 364 EDM Wire Trader |
| Pure Molybdenum Hot Rolled EDM Wire Supplier in Raipur | Molybdenum R03630 EDM Wire Dealer |
| Molybdenum Mo1 EDM Wire Exporter | Pure Molybdenum R03630 Wire Dealer in Raipur |
| R03620 Molybdenum Alloy Wires Stockist | Molybdenum R03610 EDM Wire Supplier |
